Roster

Academic Year 2018-2019
Term Name - Department Location Phone
College of Arts and Communication
2019 Robin Schwartz - Art  Power Art 120 x2591
2020 Matthew Crick - Communication  Hobart Hall 208 x2655
2020 Anton Vishio - Music Shea 114 x3935
College of Business
2020 Andrew Nyaboga - Accounting & Law VRB 4069 x2403
2019 Rahi Abouk (replacing Andreopoulos) - Economics & Finance VRB 3033 x3908
2019 Mahmoud Watad - Marketing & Mgt. VRB 3058 x3934
2019 Prabakar Kothandaraman- Professional Sales VRB 4036  x3864
College of Education
2019 Thomas Fallace - Secondary/Middle Sch Ed VRB 4002 x3942
2019 Ellen Pozzi - Educational Leadership VRB 4082 x3784
2020 Pamela Brillante - Special Ed & Counseling VRB 3102 x2279
2020 Ron Verdicchio - Elem/Early Childhood Ed VRB 4098 x2141
College of Science and Health
2020 Aleksandar Kecojevic - Public Health University Hall 369 x3496
2020 Betty Kollia - Communication Disorders & Sciences
University Hall 257 x2798
2019 Nadine Aktan - Nursing University Hall 340 x2527
2019 Ismael Flores-Marti - Kinesiology Wightman Gym 128 x2366
2019 John Najarian - Computer Science Science East 5022 x2960
2020 Joseph Spagna - Biology Science East 4039 x2793
2019 Madeleine Rosar - Mathematics Science East 3379 x3046
2019 David Snyder - Chemistry Science East 4060 x3896
2020 Song Chung - Physics Science  East 4043 x3458
2020 Karen Swanson - Envir. Science Science  East 4033 x2589
College of Humanities & Social Science
2019 Danielle Wallace - Africana World Studies Atrium 106A x3026
2019 Barbara Suess - English Preakness 327 x2581
2020 Krista Molly O'Donnell - History 
Atrium 231 x2146
2020 Gladys Vega - Languages & Cultures Atrium 230 x3043
2019 Eric Steinhart - Philosophy Preakness 315 x3028
2019 Aaron Tesfaye - Political Science Raubinger 439 x3428
2020 Bruce Diamond - Psychology Science East 2062B x3400
2020 Sheetal Ranjan - Sociology  Raubinger 445 x3568
2019 Murli Natrajan - Anthropology Science East 5018 x3869
2020 Arlene Scala - Women's & Gender Studies Atrium 111 x3405
2020 Thomas Owusu - Geography & Urban Studies Raubinger 417 x3655
David and Lorraine Cheng Library
2020 Bill Duffy Library - 107C x3191
2019 Richard Kearney Library - 107E

x2165
Adjunct Faculty
2018* Cynthia Simon Raubinger Hall 401 x4727
Professional Staff
2020 Lynne Orr VRB 4001 x3021
2019 Robert Harris Library 120H x2451
At-large Representatives
2020 Peter Griswold VRB 3008 x3761
2020 Donna Potacco  Science 3023  x3418 
2020 Jean Levitan University Hall 372 x2216
2019 David Weisberg Shea 117 x3160
2019 Mark Ellis  Raubinger 459 x3411
2019 Kate Makarec
Science 2052 x3390
2019 Cesar Perez Alvarez VRB 3045 x3361
2020 Sue Tardi
Raubinger Hall 413 x3081
Non-voting Members
  Kathleen Waldron - President Manor x2222
  Warren Sandmann - Provost Raubinger x2122
  Sue Tardi - AFT President Preakness x2988
  Diane Falk-Romaine - Parliamentarian Shea 165  x3197

Brianna Egers - SGA President

UC 319B x2157

Isabel Galindo - SGA Executive VP for Academic Affairs

UC 319 x2157

*Adjunct election (fall) out of sync with the other Senate elections (spring)