Elections Council Documents

Final Election Results UPC, UFRAC, Sabbatical Leave & ART - Fall 2019


University Promotion Committee (UPC)

College of Arts & Communication:
David Weisberg, Music

College of Business:
Mike Chao, Marketing and Management

College of Education:
Julie Rosenthal, Elementary and Early Childhood Education

College of Humanities & Social Sciences:
Danielle Wallace, Africana World Studies

College of Science & Health:
Michael Peek, Biology

At-Large:
Kelly McNeal, Special Education and Counseling
Betty Kollia, Communication Disorders

University Faculty Range Adjustment Committee UFRAC

College of Arts & Communication
:
No nominees

College of Business:
Siamack Shoaji, Economics, Finance, & Global Business

College of Education:
No nominees

College of Humanities & Social Sciences:
Barbara Seuss, English

College of Science & Health:
Peter Chen, Mathematics

At-Large:
Michael Hodges, Kineseology
Carrie Eunyoung Hong, Educational Leadership

Sabbatical Leave

College of Arts & Communication:
Claudia Goldstein, Art

College of Business:
Giuliana Campanelli Andreopoulos Economics, Fiance, & Global Business

College of Education:
Christopher F. Mulrine, Special Educations and Professional Counseling

College of Humanities & Social Sciences:
Martha Witt, English

College of Science & Health:
Marianne Sullivan, Public Health

Library:
Judith Matthew

At-Large:
Kevin Martus, Physics

Assigned Release Time (ART)

College of Arts & Communication:
no nominees

College of Business:
Jorge Arevalo

College of Education:
no nominees

College of Humanities & Social Sciences:
Judith Broome, English

College of Science & Health:
William Kernan, Public Health

Library:
Cara Berg

At-Large:
Mark Ellis, Sociology
Balmurli Natrajan, Anthropology

Professional Staff Promotion Committee:

At Large:
Christopher McCollum, Internurals (Student Development)
Christine Diehl Public Relations (Marketing and Public Relations)
Sharon Ryan Alumni Relations (Institutional Advancement)
Jan Pinkston Honors Class (Academic Affairs)
Maribel Rodriguez Campus Activities, Service and Leadership

University Promotion Committee
 (UPC), and University Faculty Range Adjustment Committee (UFRAC)

1. All full-time faculty may nominate and vote; however, only tenured faculty may be elected to the University Promotions Committee and to the University Faculty Range Adjustment Committee.
2. Both Committees shall be constituted as follows:
· One tenured faculty member elected from each of the five Colleges.
· Two tenured faculty members elected as At-Large representatives, provided that neither of the At-Large representatives are members of a department already represented by a “College” member. No department shall have more than one member sitting on the committee.  In the event that two or more representatives are elected from the same department, the seating priority is first the representative from the College and then the At-Large representatives in order of votes obtained, subject to the same restriction.
3. All College candidates nominated must be tenured, although the nominations may originate from any full-time member of the College (the nominator need not be tenured).
4. At-Large representatives must be tenured, although nominations may originate from any full-time faculty member, regardless of his or her College affiliation.
5. Faculty members nominated to the University Faculty Range Adjustment Committee (UFRAC) as both College representatives and At-Large representatives may only accept one of the two nominations for the committee.

6. Faculty members nominated to the University Promotion Committee (UPC) as both College representatives and At-Large representatives may only accept one of the two nominations for committee.

7. In any given academic year, candidates for promotion may not serve on the University Promotion Committee (UPC).

8. Candidates for range adjustments shall not serve on UFRAC during their candidacies.

   Sabbatical Leave Committee

1. All full-time faculty may nominate and vote; however, only tenured faculty may be elected to the Sabbatical Leave Committee.
2. The Sabbatical Leave Committee will be constituted as follows:
· One tenured faculty member elected from each of the five Colleges.
· One tenured librarian elected by librarians.
· One tenured faculty member elected as an At-Large representative, provided that he/she is not a member of a department already represented by a “College” member. In the event that two or more representatives are elected from the same department, the representative from the College will be seated and the At-Large representative will be disqualified. In this event, the next highest vote winner will be awarded the At-Large seat.
3. Nominations for College representatives may originate from any full-time member of the College (the nominator need not be tenured).
4. Nominations for At-Large representatives may originate from any full-time faculty member, regardless of his or her College affiliation and tenure status.
5. Faculty members nominated to the Sabbatical Leave Committee as both College representatives and At-Large representatives may only accept one of the two nominations for committee.

 

Assigned Released Time Committee (ART)   

 1. All full-time faculty may nominate and vote; however, only tenured faculty may be elected.

2. The Assigned Released Time Committee will be constituted as follows:

· One faculty member elected from each of the five Colleges.

· One librarian elected by librarians.
· Two faculty members elected as At-Large representatives, provided that neither of the At-Large representatives are members of a department already represented by a “College” member. In the event that two or more representatives are elected from the same department, the representative from the College will be seated and the At-Large representative will be disqualified. In this event, the next highest vote winner will be awarded the At-Large seat. 
3. Faculty members nominated to the Assigned Released Time Committee (ART) as both College representatives and At-Large representatives may only accept one of the two nominations for committee.


 

Senate Elections Final Results - Fall 2019

Communication Department:

  • Matthew Crick

Music:

  • Anton Vishio

Accounting and Law:

  • Andrew Nyaboga

Special Ed. and Counseling:

  • Pamela Brillante

Elem/Early Childhood Education:

  • Ronald Verdicchio

Public Health:

  • Aleksandar Kecojevic

Communication Disorders & Sciences:

  • Betty Kollia

Biology:

  • Joseph Spagna

Environmental Science:

  • Karen Swanson

Physics:

  • Song Chung

Languages & Cultures:

  • Gladys Vega

Sociology:

  • Sheetal Ranjan

Psychology:

  • Bruce Diamond

Geography & Urban Studies:

  • Thomas Owusu

Anthropology (one year):

  • Murli Natrajan

History:

  • Krista (Molly) O'Donnell

Women's & Gender Studies:

  • Danielle Wallace

Library - one representative:

  • Bill Duffy

Professional Staff:

  • Lynne Orr

 At-Large: Seven representatives - 2 year terms

  • Peter Griswold
  • David Weisberg
  • Donna Potacco
  • Mark Ellis
  • Sue Tardi
  • Linda Gazillo Diaz
  • Leo-Felix Jurado