Roster

Academic Year 2017-2018
Term Name - Department Location Phone
College of Arts and Communication
2019 Robin Schwartz - Art  Power Art 12D x2591
2018 Matthew Crick - Communication  Hobart Hall 208 x2655
2018 Anton Vishio - Music Shea 114 x3935
College of Business
2018 Valeriya Avdeev - Accounting & Law VRB 4076 x3744
2019 Giuliana Campanelli Andreopoulos - Economics & Finance VRB 3034 x3718
2019 Mahmoud Watad - Marketing & Mgt. VRB 3058 x3934
2019 Prabakar Kothandaraman- Professional Sales VRB 4036  x3864
College of Education
2019 Thomas Fallace - Secondary/Middle Sch Ed VRB 4002 x3942
2019 Ellen Pozzi - Educational Leadership VRB 4082 x3784
2018 Karen Decker - Special Ed & Counseling VRB 3111 x3442
2018 Ron Verdicchio - Elem/Early Childhood Ed VRB 4135-1 x2141
College of Science and Health
2018 Corey Basch - Public Health University Hall 366 x2603
2018 Nicole Magaldi - Communication Disorders & Sciences
University Hall 256 x3353
2019 Nadine Aktan - Nursing University Hall 340 x2527
2019 Ismael Flores-Marti - Kinesiology Wightman Gym 128 x2366
2019 John Najarian - Computer Science Science East 5022 x2960
2018 Kendall J. Martin - Biology Science East 4045 x3452
2019 Madeleine Rosar - Mathematics Science Hall East 3303 x3379
2019 David Snyder - Chemistry Science 104 x3896
2018 Kevin Martus - Physics Science Hall East 4066 x3464
2018 Karen Swanson - Envir. Science Science Hall East 4033 x2589
College of Humanities & Social Science
2019 Danielle Wallace - Africana World Studies Atrium 106B x3026
2019 Barbara Suess - English Atrium 216B x2581
2018 Krista Molly O'Donnell - History 
Atrium 203A x2146
2018 Grisel Maduro - Languages & Cultures Atrium 241A x2808
2019 Peter Mandik - Philosophy(replacement for Eric Steinhart, Fall 2017) Atrium 100A x2173
2019 Aaron Tesfaye - Political Science Raubinger 439 x3428
2018 Bruce Diamond - Psychology Science Hall East 2062B x3400
2018 Jacob Felson - Sociology (one year replacement) Raubinger 461 x3429
2019 Maria Kromidas - Anthropology Science East 5010 x3420
2018 Arlene Scala - Women's & Gender Studies Hunziker 205A x3405
2018 Thomas Owusu - Geography & Urban Studies Raubinger 424 x3655
David and Lorraine Cheng Library
2018 Bill Duffy Library - 107C x3191
2019 Richard Kearney Library - 107E

x2165
Adjunct Faculty
2018* Cynthia Simon Raubinger Hall 401 x4727
Professional Staff
2018 Lynne Orr VRB 3104 x3021
2019 Robert Harris Library 120H x2451
At-large Representatives
2018 Peter Griswold VRB 3008 x3761
2018 Donna Potacco  Science 3023  x3418 
2018 Jean Levitan University Hall 372 x2216
2019 David Weisberg Shea 117  x3160
2019 Mark Ellis  Raubinger 459 x3411
2019 Kate Makarec
Science 2062C x3390
2019 Cesar Perez Alvarez VRB 3045 x3361
2018 Sue Tardi
Raubinger Hall 431 x3081
Non-voting Members
  Kathleen Waldron - President Manor x2222
  Warren Sandmann - Provost Raubinger x2122
  Sue Tardi - AFT President Hunzkiker x2988
  Diane Falk-Romaine - Parliamentarian Shea 165  x3197

Esaul Helena - SGA President

UC 319B x2697

Crystal Clarke - SGA Executive Vice President

UC 319 x2697

*Adjunct election (fall) out of sync with the other Senate elections (spring)