Roster

Academic Year 2016-2017
Term Name - Department Location Phone
College of Arts and Communication
2017 Thomas Uhlein - Art (sub for Robin Schwartz - Spring 2016) Ben Shahn 142 x3289
2018 Gina Guerrieri - Communication  Hobart Hall 103 x2634
2018 Anton Vishio - Music Shea 114 x3935
College of Business
2018 Valeriya Avdeev - Accounting & Law VRB 4076 x3744
2017 Giuliana Andreopoulos - Economics & Finance VRB 3034 x3718
2017 Mahmoud Watad - Marketing & Mgt. VRB 3058 x3934
2017 Prabakar Kothandaraman- Professional Sales VRB 4036  x3864
College of Education
2017 Thomas Fallace - Secondary/Middle Sch Ed VRB 4002 x3942
2017 Carrie Hong - Educational Leadership VRB 4083 x2130
2018 Karen Decker - Special Ed & Counseling VRB 3111 x3442
2018 Ron Verdicchio - Elem/Early Childhood Ed VRB 4135-1 x2141
College of Science and Health
2018 Corey Basch - Public Health University Hall 366 x2603
2018 Nicole Magaldi - Communication Disorders & Sciences
University Hall 256 x3353
2017 Nadine Aktan - Nursing University Hall 340 x2527
2017 Jason Wicke - Kinesiology Wightman Gym 122 x3271
2017 John Najarian - Computer Science Science East 5022 x2960
2018 Kendall J. Martin - Biology Science East 4045 x3452
2017 Madeleine Rosar - Mathematics Science Hall East 3303 x3379
2017 David Snyder - Chemistry Science 104 x3896
2018 Kevin Martus - Physics Science Hall East 4066 x3464
2018 Karen Swanson - Envir. Science Science Hall East 4033 x2589
College of Humanities & Social Science
2017 Danielle Wallace - Africana World Studies Atrium 106B x3026
2017 Rajender Kaur - English (sub for Judith Broome -Spring 2016) Atrium 228A x3376
2018 Krista O'Donnell - History 
Atrium 203A x2146
2018 Grisel Maduro - Languages & Cultures Atrium 241A x2808
2017 Eric Steinhart - Philosophy Atrium 275B x3028
2017 Aaron Tesfaye - Political Science Raubinger 439 x3428
2018 Bruce Diamond - Psychology Science Hall East 2062B x3400
2018 Charley Flint - Sociology Raubinger 414 x2368
2017 Maria Kromidas (Replacing Balmurli Natrajan)- Anthropology Science East 5010 x3420
2018 Arlene Scala - Women's & Gender Studies Hunziker 205A x3405
2018 Thomas Owusu - Geography & Urban Studies Raubinger 424 x3655
David and Lorraine Cheng Library
2018 Bill Duffy Library - 107C x3191
2017 Richard Kearney Library - 107E

x2165
Adjunct Faculty
2016* Cynthia Simon Raubinger Hall 401 x4727
Professional Staff
2018 Linda Refsland Raubinger 015 x2562
2017 Robert Harris Library 120H x2451
At-large Representatives
2018 Peter Griswold VRB 3008 x3761
2018 Donna Potacco  Science 3023  x3418 
2018 Jean Levitan University Hall 372 x2216
2017 David Weisberg Shea 117  x3160
2017 Mark Ellis  Raubinger 459 x3411
2017 Kate Makarec
Science 2062C x3390
2017 Theodore F. Cook  Atrium 229 x2243
2018 Sue Tardi
Raubinger Hall 431 x3081
Non-voting Members
  Kathleen Waldron - President Manor x2222
  Warren Sandmann - Provost Raubinger x2122
  Sue Tardi - AFT President Hunzkiker x2988
  Diane Falk-Romaine - Parliamentarian Shea 165  x3197
2016

Esaul Helena - SGA President

UC 319B x2697
2016

Roshelle Fondeur  - SGA Executive Vice President

UC 319 x2697

*Adjunct election (fall) out of sync with the other Senate elections (spring)

top of page